DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN %
Ankara
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

94 okunma

Orta gelirliye büyük konut kampanyası

ABONE OL
6 Ocak 2023 03:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Meltem Güneş – Orta gelirli ailelere yönelik hazırlanan konut kampanyasının detayları açıklandı. Birinci el konutlarda geçerli olacak ‘Yeni Evim’ kampanya-sında tüm bölgelerde asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlendi, azami 15 sene vadeyle sağlanacak finansmanlarda faiz/kâr payı oranlarının yüzde 0.69’dan başlayan oranlarla uygulanacağı duyuruldu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde, Hazine ve Maliye Bakanlığı işbirliğinde yapılacak kampanya 16 Ocak’ta başlayacak. Kampanya ile ilk etapta 100 bin ailenin ev sahibi olması hedeflenirken, taksitler hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, orta gelirli ailelere yönelik geliştirilen ‘Yeni Evim’ projesinin detaylarını birlikte açıkladı.

3 bölge belirlendi

Bakan Nebati, gelir düzeyi ve konut fiyatlarının genel seyri açısından kampanya kapsamında Türkiye’yi 3 bölgeye ayırdıklarını; İstanbul’un 1. bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla’nın 2. bölge; kalan illerin ise 3. bölge olarak belirlendiğini söyledi. Nebati, “Bankalar ve katılım finans kurumlarımız tarafından sağlanacak finansman tutarları İstanbul’da en çok 5 milyon lira, 2. bölgedeki illerde en çok 3 milyon lira, 3. bölgedeki illerde en çok 2 milyon lira olacak. Azami aylık geliri İstanbul için 80 bin lira, 2. bölge için 65 bin lira, 3. bölgede 45 bin lira olanların faydalanabileceği bir kampanya olacak” dedi.

%0,69’dan başlıyor

Nureddin Nebati, tüm bölgelerde asgari peşinat oranının yüzde 10 olarak belirlendiğini belirterek, “Azami 15 sene vade ile sağlanacak finansmanlarda faiz oranları yüzde 0.69’dan başlayan oranlarla uygulanacak. Vatandaşlarımızın ilk üç yılda ödeyecekleri aylık taksit tutarının belirli bir kısmını, kredinin toplam vadesi bitmeden geri ödenmek şartıyla bakanlık olarak biz üstleneceğiz. Sağlayacağımız bu katkı ile ilk üç sene için taksit tutarlarını önemli şekilde aşağıya çekecek ve böylece vatandaşlarımız konutlarının tamamlanmasını beklerken yüklerini hafifletmiş olacağız” bilgisini verdi.

Taksitlere sınır

Bakan Murat Kurum, “Yeni Evim” ile ilk etapta 100 bin aileyi birkaç ay içerisinde ev sahibi yapmayı hedeflediklerini belirterek, “15 yıl boyunca enflasyon oranı veya gelirdeki değişimler ne olursa olsun, taksitler hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek; hatta birçok taksitte yüzde 25-30’lar seviyesine bile düşecek” diye konuştu. Kampanya kapsamındaki konutların birinci el olacağını belirten Bakan Kurum, ikinci el konutların kampanyaya dâhil edilmeyeceğinin altını çizdi.

Kampanya şartları neler?

Programdan yararlanacak kişilerin, halihazırda bir konutu olmamalı, hanedeki eşlerin üstünde de konut olmayacak.

Son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olacak.

İstanbul ve 2. bölgedeki illerde (Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla) konut almak isteyenler, son 1 yılda bu illerde ikamet etmiş olmalı.

Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacak.

Hangi konutlar alınabilir?

Program kapsamında vatandaşlar, 3 farklı aşamadaki konutlar için kredi kullanabilecekler. Bunlar:

1- Tamamlanmış konutlar.

2- Belirli bir oranda tamamlanmış ve bankaların kredi verme kriterlerine uygun konutlar.

3- Yapımına başlanacak olan konutlar.

Nasıl faydalanılacak?

Konut üreticileri kriterlere uygun yapılan konut projelerini ilan edecek.

Konut almak isteyen bulduğu daireyle banka veya katılım bankalarına başvuracak.

Banka hem projenin hem de kişinin kriterlere uygunluğunu denetleyecek.

“Fırsatçıya ağır yaptırım”

Fahiş fiyat artışları ve fırsatçılara karşı önlemler aldıklarını da belirten Bakan Nebati, “Kampanyanın hazırlıkları başladığı andan itibaren Risk Analiz Merkezimiz, Gelir İdaresi Başkanlığımız, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığımız ve bankalarımızla 2022 yılında oluşmuş köpüklerin de gittiği fiyatlamaları aldık. Tapu dairelerinde rayiç bedelleriyle ilgili her türlü bilgi de bizde. Vatandaşlarımıza ve özellikle satıcılara sesleniyorum; bu vatandaşa yönelik özverili bir kampanya. Lütfen bu kampanyadan ihtiyacı olanlar faydalansın. Çok ciddi şekilde yaptırımların en ağır uygulanacağı bir süreci takip ediyoruz” dedi.

Komisyon kurulacak

Murat Kurum, Hazine Bakanlığı, bankaların temsilcileri, Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve değerleme kuruluşlarından temsilcilerin yer aldığı bir komisyon kuracaklarını da duyurarak, “Bu komisyon, yaptığı teknik ve finansal denetimlerle, fiyatların takibi ve belirlenmesi konularına çalışacak. Temel kriter, ekspertiz raporları olacak. Denetim görevi yapacak bu komisyon sayesinde hem projeyi garanti altına alacak, hem de firmalara finansman desteği sağlayacağız” dedi. Kurum, kampanyanın Türkiye ekonomisine 600 milyar liralık katma değer oluşturacağını söyledi.

Örnek ödeme modeli

Bakan Nebati, 1 milyon liralık kredi finansmanının örnek ödeme planını tablodaki şekliyle özetledi. Nureddin Nebati, “Bugün yüzde 1.20 ile 1 milyon liralık kredi bir kullanıldığında vatandaşımız 13 bin 587 lira aylık taksitle konut sahibi olabilir. Bu sistemle 0.69 ile ilk 3 yılda vatandaşımız ilk yıl 4 bin 410 liralık taksit ödeyecek” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş