DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN %
Ankara

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

117 okunma

İmamoğlu’ndan Kılıçdaroğlu’na ‘Saraçhane’ cevabı: Karar çok önceden belliydi

ABONE OL
21 Aralık 2022 14:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Habertürk gazetesinden Fatih Altaylı’ya konuşan İmamoğlu, Saraçhane’de tartışılan fotoğraf için de dikkat çeken ifadeler kullandı. İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile aralarında tartışma olduğu yönündeki iddialara da yanıt verdi.

“OYUNA GİRME İHTİMALİ OLAN BİR OYUNCUYUM”

Cumhurbaşkanlığı adaylığında isminin geçmesiyle ilgili konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, “Ben tek başıma kendimi rakip olarak görmüyorum elbette. Ama Erdoğan’ın karşısındaki rakip takımın bir oyuncusuyum. Teknik direktör beni oyunu sokar veya sokmaz. Ona ben karar vermeyeceğim. Ama oyuna girme ihtimali olan bir oyuncuyum. Ve işin güzeli bugün bizim takımda oyuna girmeye ve sonucu değiştirmeye aday, o kapasitede pek çok oyuncu var artık. Dün sayamazdınız bu oyuncuları bugün ise pek çok oyuncumuz var rakibe gol atabilecek. Bu zenginlik artık muhalefet tarafında var. Tek seçeneğe mahkum olan iktidar tarafı artık muhalefet değil. Benim söylemek istediğim ise şu. Rakibin oyuna girme ve skoru değiştirme gücüne sahip oyuncularından biri maç öncesi yolda, maça gelirken ve üstelik oyuna girip girmeyeceği bile belli değilken sakatlamasınlar. Yolda otomobille çarpıp oyun dışı bırakmayı içlerine sindiriyorlar mı, sindiremiyorlar mı bunu söylesinler! Rakibin bir oyuncusunu, saha dışında sakatlayıp oyun dışı bırakmayı doğru buluyorlar mı, bulmuyorlar mı bunu açıkça halka anlatsınlar. Mertçe bir mücadele istiyorlar mı, istemiyorlar mı ben bunu merak ediyorum. Tam fikirlerini duymak istiyorum… Yoksa tabii ki, kendimi aday görmek gibi bir hadsizlik içinde değilim. Ama takımın sahaya çıkarabileceği bir oyuncusuyum. Bu net.” dedi.

“SARAÇHANE’DE TOPLANACAĞIMIZ ÇOK ÖNCEDEN BELLİYDİ”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Saraçhane mitingini sosyal medyadan duyduğunu belirtmesiyle ilgili konuşan İmamoğlu, “Kendisini o an arayıp böyle bir miting düzenleyeceğimizi söylemedik ama mahkeme kararının açıklanacağı gün Saraçhane’de toplanacağımız çok önceden belliydi” dedi.

İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu dava sürecinde, son 7 aydır partinin bu konu ile ilgili görevlendirdiği parti yöneticisi arkadaşlarla beraber çalışıyoruz. Her detayı aylardır ele alıyoruz. Tüm seçenekleri değerlendirdik. Üç seçenek vardı. Beraat. Ki hukuki olan buydu. Ceza ama beni siyasi haklardan mahrum etmeyecek bir ceza ya da beni siyaset dışına atmaya yönelik bir ceza. Açıkçası biz iktidarın tavrından ve son hakim değişikliğinden anlamıştık ki, niyet kötü ve siyasi sonuçları olan bir ceza gelecek. Beni oyun dışına çıkarmak, İstanbullunun iradesini elinden almak isteyecekler. Bu seçeneği değerlendirirken de, eğer böyle bir ihtimal ortaya çıkarsa Saraçhane’de toplanmayı, millete böyle bir adres göstermeyi, tepkimizi Saraçhane Meydanı’nda ortaya koymayı çok önceden konuşmuştuk. Bu yüzden de karar günü, özellikle de hukukçularımız mahkeme heyetinin uzun bir görüşme için çekilmesinden sonra bu ihtimali güçlü görmeye başladılar ve bunu da bana söylediler.

Ben de bunun üzerine daha önceden konuşulup, üzerinde mutabık kaldığımız Saraçhane’de toplanma fikrini sosyal medya üzerinden duyurdum. Zaten CHP’liler de bir yerde tepkilerini göstermek istiyorlardı. Mahkeme önüne mi gidelim, nereye gidelim diye soruyorlardı. Onlara bir adres göstermek lazımdı ve ben de daha önceden üzerinde mutabık kalınmış bir adresi gösterdim. Doğru, Sayın Genel Başkanı arayıp yeniden bilgilendirmedik. Çünkü bir mahkumiyet kararı çıkması halinde burada toplanma kararı çok önceden zaten alınmıştı.

“MERAL HANIM’LA HİÇ KONUŞMADIM”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in karar günü Saraçhane’ye gelmesiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan İBB Başkanı, “Mahkeme günü ben Meral Hanım’la hiç konuşmadım. Meral Hanım bize destek olmak için Ankara’dan yola çıkınca özel kalemi, benim özel kalemi aramış ve ‘Meral Hanım yola çıktı ama saat 4’e yetişemeyebilir’ demiş. Ben de onun özel kalemine ‘Karar zaten 4’te çıkmayacak. Yetişir sorun olmaz’ diye mesaj ilettim. Genel Başkanımızın seçimlerden öncesinde ve seçimlerden bu yana birlikte hareket ettiği bir partinin lideri destek vermek istiyor. Bundan doğal ne olabilir? Ama açık söyleyeyim, beni ilk arayan Ahmet Davutoğlu’dur. Mahkumiyet çıkacağını hissetmişti ve destek telefonunu ilk o açtı. Konuştuk. Meral Hanım’la konuşmadık bile. Bana göre 6’lı masanın hangi lideri gelse başımızın üzerinde yeri olur. Nitekim hepsi de destek mesajları yayınladı ve ertesi gün de geldiler. Masadaki bir başka partinin başına gelse bu iş, biz de ona destek verirdik. Bunda bir sorun olmadığını, bunda bir sorun görülmediğini biliyorum.” şeklinde konuştu.

“CANAN HANIM ÇOK NET BİR İNSAN”

Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile aralarındaki tartışma iddialarına da yanıt verdi. İmamoğlu şöyle konuştu:

Ben şahsen bu iddialarda bir gerçeklik payı olduğunu düşünüyorum. Önce iddialar karşısındaki suskunluktan, sonra da yapılan açıklamalardaki tonlamadan bir sorun olduğunu anladım.

Elbette sorun var. Burası CHP. Biat yok. Fikir tartışması var. Burada farklı düşüncelerin tartışılması ve bir sonuca ulaşılması geleneği var. Canan Kaftancıoğlu ile bazı konularda farklı düşünüyoruz ve bunu da birbirimize söylüyoruz. Bu medeni bir tavırdır. Canan Hanım da çok net bir insandır. Fikir ayrılıklarımız olduğu bir gerçektir ama bunun detayı parti içi konudur. Ancak söylendiği, iddia edildiği gibi durum yoktur, olamaz da. Daha fazlasını konuşmaya da gerek yoktur. Canan hanım, Saraçhane’de durduğu yerle gereken mesajı zaten vermiştir. Fikir ayrılıklarımızın olması hedefimizin aynı olduğu gerçeğini değiştirmez.

ABDÜLKADİR SELVİ: EKREM İMAMOĞLU BUGÜN TEYİT ETMİŞ OLDU

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi konuyla ilgili CNN Türk canlı yayınında Meltem Bozbeyoğlu’na dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Selvi’nin açıklamaları şöyle:

Burada kimine göre; Ekrem İmamoğlu ile Meral Akşener, Kılıçdaroğlu’na bir kumpas kurdular haber vermeyerek. Ama burada Kılıçdaroğlu bunu kumpas olarak nitelendirmedi belki ‘kumpas’ ifadesini ağır bulduğu için. Çünkü Kılıçdaroğlu o gün Almanya’daydı. İmamoğlu ile 2 kez görüştü. Son görüşmesinde de ‘Bekleyin, ben geliyorum’ dedi. Bu görüşme de Saraçhane ile ilgili çağrının yapılmasından kısa bir süre önce gerçekleşen bir görüşme. Sonra da bir Kılıçdaroğlu’na ‘Biz Saraçhane’de toplanacağız. Böyle bir çağrı yaptık’ diye bir bilgi verilmediğini Ekrem İmamoğlu da bugün teyit etmiş oldu.

“CİDDİ SORU İŞARETLERİ VAR”

Elbette ki o sürecin yönetiminde o kritik gün 14 Aralık günü niye Almanya’ya gitti, neden programını değiştirmedi ve Kılıçdaroğlu ‘Bekleyin, geliyorum’ dediği halde neden Ekrem İmamoğlu ve Meral Akşener onu beklemedi? Ciddi soru işaretleri var. Bu soru işaretleri bir kırılmaya da yol açmış durumda. Çünkü bu ağır bir karar olmasına rağmen bu karardan ziyade Saraçhane öncesinde Meral Akşener ile Ekrem İmamoğlu’nun o coşkulu kutlaması ardından Kılıçdaroğlu’nu beklemeden iki kişinin İmamoğlu ve Akşener’in topluma hitap etmesi tartışılıyor.

Bugün de önemli bir gün. Ekrem İmamoğlu bugün Cuhmuriyet Halkp Partisi grubunda olacak. Belki bu havayı dağıtmak için Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu bir likte bir fotoğraf verirler. Ama bu kayıtlar zaten 6’lı masanın envanterine girmiş durumda. Kılıçdaroğlu’nun ‘Saraçhane’den haberim yoktu’… Meral Akşener’e yönelik olarak, ‘Bir partinin iç işlerine karışılmasını doğru bulmuyorum’ açıklamasını 6’lı masanın envanterine girmiş oldu.

“EKREM İMAMOĞLU’NUN BÖYLE BİR HEDEFİ OLDUĞU BİLİNİYOR”

Ekrem İmamoğlu özellikle yenilenen İstanbul seçimlerinden sonra doğrudan hedefini Cumhurbaşkanı adayı oalrak belirledi ve o günden bugüne kadr hatta şu saate kadar ‘Ben Cumhurbaşkanı adayı değilim’ demedi. Cumhurbaşkanı adaylığı için o hedefe doğru sürekli olarak hamle yaptı. ‘Zaten Erdoğan’ın karşısında rakip takımın bir oyuncusuyum. Teknik direktörü oyuna beni sokar ya da sokmaz.’ şeklindeki açıklamaları da daha üzerinden bir kaç saat geçti. O açıdan Ekrem İmamoğlu’nun böyle bir hedefi olduğu biliniyor.

Yaşanan gerilimin nedeni de o. Ben ilçe başkanına o sözü söyledi mi bilmiyorum, kendi kaynaklarından teyit etmediğim için ama şu zaten çok açık ve net.

“ADAY İLAN EDİLENE KADAR BUNUN SÜRMESİ BEKLENİYOR”

Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı adayı olduğu için Kılıçdaroğlu ile aralarında bir rekabet yaşanıyor, gerilim yaşanıyor. Meral Akşener de sürekli olarak Kılıçdaroğlu’nun önünü kesmek için ‘kazanacak aday’ formülünü öne sürü yani ‘Kılıçdaroğlu ile kazanılamaz’ mesajını verdiği için İYİ Parti’li yetkileri de Kılıçdaroğlu ile kazanılamayacağını açıkça beyan ettikleri için Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş isimlerini gündeme getirdikleri için de 6’lı masa da ayrıca İYİ Parti-CHP arasında, Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener arasında bir gerilim yaşanıyor. Bunlar sır değil. Aday ilan edilene kadar da bunun sürmesi bekleniyor. Zaten Saraçhane olayı da bunun bir provasıydı. Mahkemeden çıkan bir karar vardı. Bu kararla birlikte Ekrem İmamoğlu siyasi bir mağdur pozisyonuna düşmüştü. O mağduriyeti fırsata çevirmek için Kılıçdaroğlu’nun da Almanya’da olmasını fırsat bilerek Meral Akşener ile Ekrem İmamoğlu orada Ekrem İmamoğlu’nun doğal Cumhurbaşkanı adaylığını ilan etmek, kabul ettirmek, 6’lı masaya bunu dikte ettirmek için orada bir operasyon yaptılar belli ki çok net.

ORTAK ADAY TARTIŞMALARI

Ortak aday konusunun şansı azalmaya, çoklu aday ihtimali artmaya başlıyor. Dün de Ekrem İmamoğlu’nun Ankara’ya davet edilmesinin altında yatan mesajlardan birisi de o. Kılıçdaroğlu, Saraçhane’de olmadığı için eleştiri konusu olmuştu. Bunu telafi etmek istiyor. İkincisi ise; ‘Bu partinin genel başkanı, lideri benim. Ekrem İmamoğlu da CHP’nin belediye başkanıdır’… Ekrem İmamoğlu’na dönük olarak da, ‘Parti lideri benim. Ben Cumhurbaşkanı adayıyım. Sen de İstanbul halkına hizmet edeceksin’ mesajı verilecek. Ama tekrar başa dönecek olursak ibre çoklu adaya dönmeye başlıyor.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
deneme bonusudedektifdeneme bonusu veren sitelerfixbetfixbet girişbonus veren bahis sitelerimatadorbetKadir Çamtesttestmatadorbet
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş